AYDIN SULTANHİSAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“EBA” E-İçerik Uzmanları Sultanhisar’da

Sultanhisar genelinde görev yapan yönetici, öğretmen ve aday öğretmenlere Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tanıtıldı.
“EBA” E-İçerik Uzmanları Sultanhisar’da

        Atça Kültür Merkezinde yapılan tanıtım toplantısına İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erhan AYDIN,  Şube Müdürleri, Bakanlık Temsilcileri, okul müdürleri ve  öğretmenlerden oluşan yaklaşık Üçyüz kişi katıldı.

        Saygı durusu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan   EBA tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan AYDIN, İlçemizde Fatih Projesi kapsamında 3 Lisemizin, 4 Ortaokulumuzun Akıllı Tahta  donanımları tamamlanarak kullanılmaya başlamıştır. Diğer okullarımızla ilgili keşif çalışmaları devam etmektedir.Yakın zamanda bakanlığımız tarafından yapılacak olan ihale ile etkileşimli tahta eksiği olan okullarımız ve tablet seti dağıtımı yapılmayan yönetici, öğretmen ve öğrencilerimize teslimatlar yapılacaktır.

       Fatih Projesinin eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) alanı sayesinde okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan ülkenin her köşesinde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak bilgiye rahatlıkla ulaşılabileceğini belirten  Sayın Erhan AYDIN, “Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. Bu platformun amacı; okulda , evde , kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgiteknolojileriaraçlarınıkullanarak:etkilimateryalkullanımını destekleyip, teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA. Sınıf seviyelerine uygun. Güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirmeye devam etmektedir. MEB ve  içeriklerini  paylaşmaya  gönüllü  eğitim firmaları tarafından hazırlanan pek çok  dijital kaynak EBA´da yayınlanırken öğretmen ve öğrencilerde ürettikleri içerikleri sunma imkanı bulabilmektedir. Böylece bir kaynak havuzu oluşturulmuş ve öğrenmeye hevesli herkesin kullanımına sunulmuştur. Bu da eğitimin kapılarını bütün insanlara açıp dört duvar dışında da gerçekleştirilmesine zemin sağlayacaktır. Yani eğitim hayatın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Öğrencilerin ezberci zihniyetten  kurtularak kendi başına karar verebilen ve kendi kendine öğrenebilen bireyler olmasını sağlayacaktır. Ayrıca öğrenciler EBA çatısında buluşunca Türkiye´nin herbir köşesindeki akranlarıyla işbirliği yapmış ve ekip çalışmasını öğrenmiş olacaktır. Öğretmen merkezli eğitimden sıyrılıp öğrenci merkezli eğitimin hayata geçirilmesi daha da kolaylaşacaktır. Bu da ezberci zihniyetten uzak, iyi hazırlanmış kaynakları süzüp araştıran, yorumlayan ve bilgiden bilgi üretebilen bireylerin yetiştiği bir ülkenin temellerinin atılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca veliler de çocuklarına verilen eğitimin niteliğini EBA üzerinden takip ederek görebilecek, eğitimin iyileşmesine ve kalitesine katkıda bulunabilecek ve böylece eğitimde eskisinden daha fazla rol almış olacaklardır. Artık toplum olarak eğitim bizlerin sorumluluğunda olacak, katkılarımızla büyüyecek ve kendi geleceğimizi şekillendirme imkanını değerlendirmiş olacağız. Bütün bu özellikleriyle EBA; eşit olarak dağıtılan eğitimin fırsatını öğrencilerimize ve dünyaya sunmaya adaydır. Eğitimin tüm paydaşlarını kapsayan EBA sizlerin katkılarıyla daha da büyüyecek, güçlenecek ve gelişecektir.               

      EBA’yı büyütüp ve geliştirecek tüm öğretmen arkadaşlarıma ve EBA’nın hazırlanmasında emeği geçen herkese  teşekkür eder, saygılar sunarım” diyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Erhan AYDIN, tüm katılımcılara teşekkür etti.

     Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü e_içerik Uzmanı Oya BAYRAK tarafından katılımcılara detaylı bir şekilde EBA bilgilendirmesi yapıldı. EBA’nın öğretmenlere ve öğrencilere sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikleri sunan bir alanın olduğunu aktaran Uzman Oya BAYRAK, hizmete giren EBA ders uygulamaları ile öğretmenlerin sınıf ortamlarını yaşayabilecekleri tüm etkili ortamlar sağlanacağını ve ayrıca öğretmen ve öğrencilerin yanında velilerin de çocukları ve kendileri için faydalanabileceği ders destek ve kişisel, sosyal gelişim materyallerine EBA’dan ulaşabileceğini anlattı.

 

 01-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-2016

Zafer Mahallesi Hükümet Konağı No12 SULTANHİSAR/AYDIN - (0256) 3512945 - 3513451

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.