AYDIN SULTANHİSAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERHAN AYDIN´ IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERHAN AYDIN´ IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

 

 

 

 

    Öğretmen sözcüğünün Türk Dil Kurumu Sözlüğündeki karşılığı “Mesleği bilgi öğretmek olan kimse.” olarak geçer. Bir öğretmene sorarsanız bu sözcüğün karşılığının fedakarlık olacağını söyleyecektir. Aziz milletimizin emaneti olan öğrencilerini her şeyin üzerinde tutan çalışkan , gayretli ve fedakar öğretmenlerimize selam olsun...

    Tarihte ve günümüzdeki bütün büyük medeniyetlere baktığımızda hepsinin başarılı eğitim sistemlerine, donanımlı öğretmenlere sahip olduğunu öğretmenlere büyük önem ve kıymet verildiğini görürüz. Kendi tarihimizden örnekler vererek günümüze ışık tutalım.

   "Fatih Sultan Mehmet, hocası Akşemseddin ile at üstünde İstanbul surlarına girince , ahali , yaşlı olanı yani Akşemseddini padişah sanıp gül vermişler .Akşemseddin"Ben bunu alamam,onu padişaha verin"diye Fatih´i gösterdiğinde Fatih Sultan Mehmet,"Ben bu nimeti, kendisinden ders aldığım kimselere borçluyum, hocama verin" diyerek gülü Akşemseddin´e verdirmiştir."

    Yavuz Sultan Selim, hocasının atının ayağından sıçrayan çamur elbisesine bulaştığında yanındakilere seslenerek öldüğünde bu çamurlu elbisenin sandukasının  üzerine örtülmesini istemiştir,

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır

diyen Yunus, öğretmenine karşı işlediği bir hatadan pişmanlık duyarak sabaha kadar kapısının eşiğine baş koyup affedilmeyi beklemiş bu sayede Yunus Emre olmuştur.

    24 Kasım tarihinin öğretmenler günü olarak kutlanması Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği bu tarihte kabul etmesi nedeniyledir. Başöğretmen, yurt gezilerinde okullara uğrardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı. Yine böyle bir ziyaretinde sınıfa girdi. Öğretmen, sınıfına gelen Cumhurbaşkanı´na masasına oturması için yer gösterdi. Fakat Atatürk öğrencilerin yanında bir sıraya oturdu. "Sınıfta öğretmen, Cumhurbaşkanı´ndan önce gelir." diyerek öğretmenliğe verdiği önemi vurguladı.

   Kıymetli öğretmenlerim bildiğiniz gibi dünya hızla değişmekte buna uygun olarak öğretmenlerimizin eğitim alanındaki değişiklikleri takip etmesi ve öğrencilerine yol göstermesi gerekmektedir.

      Şüphesiz tüm meslekler kutsal ve önemlidir. Ancak öğretmenlik tüm mesleklerin temelidir. Öğretmenler yetişmiş her kişinin temelindeki taşa imzasını atmıştır.

     Değeli öğretmen arkadaşlarım sizlere sizi anlatmak en zor olandır. Gelin bugün hep birlikte tekrar mesleğimizin kıymetini hatırlayalım ve geleceğimizin emaneti olan öğrencilerimiz için daha çok koşmaya, daha çok çalışmaya azmedelim.

  Medeniyet yarışında bayrağımızı en ileri noktaya götürmek azminde olan eğitim ordumuzun fedakâr neferleri olan öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle tebrik ederim. Emekli öğretmenlerimize emeklerinden dolayı  teşekkür eder, Hasta öğretmenlerimize acil şifalar diler, vefat etmiş öğretmenlerimizi , eğitim şehitlerimizi rahmetle anar, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar saygılarımı sunarım.

                                                                                                       

                                                                                                                                          Erhan AYDIN

                                                                                                                                   İlçe Milli Eğitim Müdürü

Zafer Mahallesi Hükümet Konağı No12 SULTANHİSAR/AYDIN - (0256) 3512945 - 3513451

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.